Psí sáňkování: Jak rozpoznat problém s análními žlázkami

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Přistihli jste svého psa, jak zadkem sáňkuje po vašem oblíbeném koberci, a nyní dumáte nad tím, proč to dělá a jak zařídit, aby s tím přestal. Pokud je psí sáňkování nebo nadměrné olizovaní zadních partií důvodem, proč jste zde, je pravděpodobné, že váš pes potřebuje ošetření análních žlázek. I když se dost možná jedná o tu poslední část těla vašeho psa, které byste chtěli věnovat pozornost, ve skutečnosti jsou problémy s análními žlázkami u psů velmi běžné a jsou často příčinou, proč psi sáňkují.

Anální žlázky vašeho psa

Two dogs looking down over a dock at the water

Server The Spruce uvádí, že v rektu vašeho psa se nachází dva malé váčky, každý na jedné straně uvnitř svalové stěny. Tyto váčky se obvykle plní sekretem z mazových žlázek – jedná se o stejné žlázky, jaké najdeme na konci vlasových váčků a které mohou za zamaštění vlasů.

Tyto anální žlázky mají jedinou funkci – slouží k psí komunikaci: při setkání se zdraví vzájemným očicháním. A když jde váš pes „na velkou“, vylučují pach a mohou usnadňovat vašemu mazlíčkovi vyprázdnění. Pokud tyto žlázky fungují správně, pak se s každou stolicí psa vyprázdní.

Problémy s análními žlázkami u psů

Bohužel ne vždy všechno funguje správně. Měkká nebo drobná stolice nevytvoří dostatečný tlak k vyprázdnění váčků. Pokud se žlázky naplní tak, až je to nepříjemné, pes začne sáňkovat po podlaze, aby si ulevil. Když se tak stane, žlázky jsou takzvaně impaktované, uvádí server Preventive Vet.

Impaktované anální váčky jsou psovi nejen nepříjemné, ale pokud problém ignorujete, dojde k jejich infekce a hnisání, což vyžaduje léčbu antibiotiky. Pokud zanícené žlázky prasknou, může být k jejich zacelení zapotřebí operace a váš pes bude k zotavení potřebovat také léky proti bolesti.

Vymačkávání análních žlázek

Pokud u psa vznikají problémy s análními žlázkami, k úlevě může být zapotřebí lidský zásah. Impaktované anální žlázky bude potřeba vymačkat, což je úkol, který může provést veterinář nebo veterinární sestra – umět to může i pracovník psího salonu, který je k tomu v rámci péče o psy vyškolen. Ale pokud si tohoto problému všimnete, vezměte psa raději k veterináři než do psího salonu.

K ručnímu vymačkávání psích análních žlázek je obvykle zapotřebí zasunout prst v rukavici do psího rekta, nahmatat žlázky a jemným zmáčknutím vyprázdnit jejich obsah. Pokud se problém se žlázkami opakuje, může být zapotřebí žlázky pravidelně ručně vymačkávat. Můžete to pro svého psa udělat sami v pohodlí domova, ale než se o to pokusíte, nechte si od odborníka vysvětlit, jak na to. Pes se může polekat nebo mu to bude nepříjemné, takže by se mohl začít bránit nebo utéct. Tento úkon se vám může do jisté míry protivit a tak bude nejlepší, když jej necháte na odbornících.

Co je příčinou problémů s análními žlázkami u psů?

Backside of a Jack Russell terrier overlooking river with people fuzzy in the background.

Server Petfinder uvádí, že k impakci análních žlázek může přispět špatné vyprazdňování. V důsledku zácpy nebo průjmu může vznikat stolice, která na vyprázdnění análních váčků nestačí. Příčinou mohou být i dědičné malformace análních žlázek. Preventive Vet dodává, že chronická onemocnění kůže, včetně kvasinkových infekcí, kožních alergií, potravinových alergií nebo přemnožení kožních roztočů mohou u psa zvýšit pravděpodobnost vzniku chronických problémů s análními žlázkami.

Mezi další faktory, které k tomu přispívají, patří nedostatečná funkce štítné žlázy a obezita. V méně častých případech může být na vině také nádor. Je také možné, že v důsledku zbytečného vymačkávání análních žlázek, což pracovníci psích salonů někdy dělají, došlo ke vzniku jizev, které žlázkám brání v automatickém vyprazdňování. Pokud se to týká i vašeho psa, promluvte si s pracovníkem salonu a zajistěte, aby u vašeho psa při každé návštěvě jejich vymačkávání zbytečně neprováděl, protože to by mohlo napáchat více škody než užitku

Znaky impaktovaných nebo infikovaných análních žlázek

Přestože je psí sáňkování možným příznakem problémů s análními žlázkami, může mít toto chování i další příčiny, například parazity nebo problémy se zažíváním. Anebo psa prostě jen svědí zadek. Pes s impaktovanými análními žlázkami obvykle sáňkuje více než jednou nebo dvakrát a obvykle si zadek olizuje. Zarudnutí nebo otok svěrače je znakem toho, že dochází k infekci žlázek. Stejně tak tomu nasvědčuje krev nebo hnis ve stolici nebo na koberci po sáňkování.

Kdy navštívit veterináře

Pokud máte podezření, že váš pes má impaktované anální žlázky, obraťte se na veterináře a domluvte si případnou návštěvu. Pokud si ale všimnete zarudnutí nebo otoku, nebo že kůže kolem análního otvoru vašeho psa vypadá jako postižená zánětlivým akné, žlázky jsou pravděpodobně již infikované nebo hnisají a měli byste psa co nejrychleji dopravit k veterináři. Prasklý absces je vážný problém, který vyžaduje neodkladnou léčbu. Jen tak lze minimalizovat zdravotní následky a zmírnit jeho bolest

K veterináři byste se měli vypravit také v případě, kdy u vašeho psa dochází k impakci (přeplnění) análních žlázek opakovaně. Veterinář zjistí, zda za problémem nestojí nějaký skrytý zdravotní problém, který je třeba léčit, jako např. nádor nebo porucha štítné žlázy.

Jak psovi pomoci

Zde uvádíme několik kroků, které můžete podniknout, abyste u svého psa předešli nebo omezili opakovanou impakci análních žlázek:

  • Zajistěte, aby strava vašeho psa obsahovala dostatek vlákniny a pes měl zdravou stolici. Poraďte se s veterinářem ohledně správné výživy psa, která podpoří zdravé trávení a správnou tvorbu stolice.
  • Pokud má váš pes nadváhu, požádejte veterináře, aby vám poradil, jak dosáhnout správné hmotnosti a jak ji udržet.
  • Ve spolupráci s veterinářem identifikujte možné skryté zdravotní problémy, abyste je mohli léčit nebo mít pod kontrolu.
  • Pokud s tím váš veterinář bude souhlasit, do jídelníčku psa přidejte rybí tuk, o kterém server Preventative Vet tvrdí, že má protizánětlivé účinky a může pomoci zmírnit podráždění okolo postižených žlázek. Případně vám veterinář může doporučit krmivo, které je o rybí tuk obohacené.
  • Znovu si promluvte s pracovníkem psího salonu, do kterého chodíte, abyste se ujistili, že u vašeho psa neprovádí zbytečné vymačkávání análních žlázek.

Přestože to není příjemná myšlenka, problémy s análními žlázkami jsou tak běžné, že se vyplatí dbát zvýšené pozornosti a jejich možný vznik stále sledovat. Takže až příště uvidíte svého psa sáňkovat nebo si olizovat zadek, zpozorněte a snažte se zjistit, co za tím stojí. Váš pes vám sice nepoděkuje slovně, ale úlevu, kterou mu vaše péče přinese, určitě ocení.

Autor

Chrissie Klinger

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ VÝROBKY