„Proč má můj pes zácpu?“ a další otázky týkající se trávicí soustavy

Publikováno Mindy Cohan, VMD
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Spektrum psí stolice - od zácpy až po průjem.

Ať už říkáte psí stolici jakkoliv, jako páníčci jsme tak trochu posedlí její barvou, kozistencí a četností. A to je v pořádku, protože musíme vědět, co je normální a co ne. Spektrum zmiňované v názvu může představovat opravdovou duhu barev se všemi odstíny, od žluté až po zelenou a červenou, kdy je ve stolici přítomná krev. Pokud jde o konzistenci a četnost, zácpa a průjem jsou dva protiklady.

„Jak se pozná zácpa?“ a „Proč má můj pes zácpu?“ jsou otázky, které si páníčci často kladou. Na druhém okraji gastrointestinálního spektra se nachází průjem a oba druhy potíží mohou být matoucí a mohou mít řadu různých příčin. Obě tyto zdravotní obtíže mohou u psů vyvolávat letargii, nadýmání a silný pocit nepohodlí. Přestože podávání nutričně vyvážené stravy a vyhýbání se stravovacím nerozvážnostem (jako je konzumace odpadků, spolknutí hraček nebo ujídání od stolu) může střevní potíže omezit, zácpa a průjem jsou běžné potíže, které by měl každý páníček znát a vědět, kdy je čas s nimi zajít k veterináři. Veterinář vám může pomoci odhalit příčiny zácpy nebo průjmu u vašeho psa a vysvětlí vám, jak je nejlépe vyřešit.

Dlouhosrstá čivava na vodítku mhouří oči na slunci.

Co je zácpa?

Většina psů má typický denní cyklus vyprazdňování. To nejspíš dobře víte podle počtu sáčků, které si berete s sebou na procházku. Sledování zvyků vašeho psa vám může pomoci identifikovat, kdy nastal problém.

Než si položíte otázku: „Proč má můj pes zácpu?“, měli byste být schopni rozpoznat její hlavní příznaky. Zácpa je málo častý nebo obtížný průchod stolice. Stolice je často tuhá a suchá a může obsahovat krev. Situace, kdy se pes vyprazdňuje jednou nebo dvakrát méně často, než je obvyklé, většinou není důvodem k obavám. Pokud se ale stolice nevyloučí po delší dobu než jeden den a pes vykazuje známky namáhání nebo nechutenství, zavolejte svému veterináři.

Proč má můj pes zácpu?

Na tuto otázku existuje řada různých odpovědí. Veterinární vyšetření a testy jako rentgen pomohou odhalit nebo vyloučit následující potíže:

  • Spolknutí cizího tělesa (kus oblečení, hračky, kosti, kameny, tráva, srst, lidské vlasy)
  • Zpomalené pohyby střev
  • Dehydrataci
  • Smotky srsti blokující řitní otvor
  • Zvětšenou prostatu u samců
  • Kýlu (když v důsledku zranění nebo námahy projde část orgánu okolním svalstvem)
  • Nádor nebo jiný útvar v trávícím ústrojí
  • Zanícené nebo poškozené anální žlázky
  • Vedlejší účinky léků
  • Ortopedická a neurologická onemocnění, jako je artritida, která psovi brání dřepnout si

Jak mohu zácpu u psa léčit?

Léčba zácpy závisí na její prvotní příčině. Psům, kterým se nedaří vyloučit stolici obsahující srst, trávu nebo úlomky kostí, můsí někdy veterinář trochu pomoci rukou v rukavici manuálně uvolnit zablokovaný otvor. U psů, kteří se nemohou vyprázdnit kvůli zvětšené prostatě, útvarům v trávícím ústrojí nebo kýle, bude nezbytný chirurgický nebo zdravotnický zákrok.

Psovi, který má ortopedické nebo neurologické potíže, můžete pomoci v pravidelném vyměšování tím, že ho během něj budete držet v postroji. Psi trpící zdravotními problémy jako cukrovka nebo onemocnění ledvin, které u nich mohou zvyšovat riziko dehydratace a zácpy, někdy potřebují do jídla přidávat vodu nebo je jim nutné podávat tekutiny podkožně či nitrožilně. Pokud rentgen ukáže, že váš pes má v tlustém střevě větší objem stolice, veterinář může použít klystýr, aby mu poskytl výraznou a okamžitou úlevu.

Jestli se chcete vyhnout této znepokojivé a stresující situaci, kterou řešení zácpy u psa představuje, promluvte si se svým veterinářem o tom, jak zácpě předcházet. Možná vám doporučí podávat psovi mokré krmivo s vysokým obsahem vlhkosti, změkčovadlo, terapeutické krmivo s vysokým obsahem vlákniny nebo terapeutické krmivo s nízkým obsahem reziduí. Zvýšený obsah vlákniny v některých terapeutických krmivech pro psy umožňuje větší vstřebávání vody, což změkčuje stolici a podporuje střevní peristaltiku (schopnost těla nechat potravu projít trávící soustavou). Než podáte psovi volně prodejné léky, vždy se nejprve poraďte s veterinářem, neboť mnohé z nich mohou být nebezpečné či smrtelné, pokud nejsou podány správně.

Shiba Inu spí na oranžově-šedé dlažbě

Co je průjem?

Na rozdíl od zácpy, u které si možná říkáte, kdy už se váš pes konečně vykaká, u průjmu si páníček naopak říká, jestli jeho pes vůbec někdy kakat přestane. Průjem, tj. řídká a častá stolice, je u psů jedna z nějčastějších střevních obtíží. Podobně jako zácpa i průjem může mít řadu různých příčin:

  • Konzumace tučných potravin nebo nestravitelných předmětů (zbytky od stolu, klacíky, hračky, odpadky)
  • Náhlá změna krmiva nebo pamlsků
  • Potravinová alergie nebo intolerance
  • Stres (psí hotel, cesta nebo separační úzkost)
  • Paraziti
  • Virová nebo bakteriální infekce
  • Zánětlivé střevní onemocnění
  • Rakovina
  • Léky (antibiotika mohou být často příčinou průjmu)
  • Jiná než střevní onemocnění, jako jsou choroby ledvin či jater nebo zánět slinivky břišní

Jak léčit svého psa, který má průjem.

Střevní obtíže jsou pravidelně v první desítce na seznamu zdravotních problémů, které vedou k návštěvě veterináře. Přestože jsou mnohé příčiny průjmu závažné a vyžadují lékařský zásah, méně vážné případy je možné vyléčit i doma po konzultaci s veterinářem. Než jej kontaktujete, zamyslete se nad následujícími položkami, díky nimž budete moci lépe popsat problém vašeho zvířete:

  • Jak dlouho už průjem trvá?
  • Jakými dalšími zdravotními obtížemi váš pes trpí?
  • Jakou barvu má jeho stolice?
  • Jí a pije váš pes normálně?
  • Zvracel?
  • Je letargický?

Pokud vám některé z výše uvedených věcí dělají starosti, rozhodně konzultujte svého veterináře.

Štěně rasy Welsh corgi pembroke na pláži

Domácí péče a tipy, které mohou pomoci psovi se střevními obtížemi

Když budete léčit psův průjem doma, je dobré pečlivě se řídit radami veterináře. Je naprosto zásadní zajistit psovi čerstvou vodu a pobízet ho k pití, aby se předešlo dehydrataci. Když má pes průjem, není dobré omezovat ho v jídle, pokud vás o to veterinář přímo nepožádá. Strava je důležitá proto, aby se střevní buňky neustále vyživovaly, což pomáhá urychlit proces uzdravení. Poraďte se s veterinářem, zda můžete psovi dál podávat běžné krmivo nebo zda je lepší vybrat mu něco jiného a snadněji stravitelného.

I když se vám průjem u vašeho psa nezdá nijak závažný, vždy je dobré vyhledat veterinární péči. Veterinář vám může předepsat léky, kterými se průjem rychle vyléčí a také navrhnout jiné terapeutické krmivo, přímo určené pro tyto případy. Takové krmivo je snadno stravitelné a pomůže doplnit chybějící klíčové živiny.

Ať už se jedná o zácpu či o průjem, tyto zdravotní potíže si zaslouží zvláštní pozornost. Žádná z nich sice obvykle nepředstavuje okamžitou pohotovost, pokud ale příznaky přetrvávají a stav vašeho psa se horší, návštěvu u veterináře dále neodkládejte. Když budete mít přehled o běžném režimu vyměšování vašeho psa a o konzistenci jeho stolice, může vám to pomoci identifikovat případný problém a zajistit svému nejlepšímu příteli optimální péči.

O autorce

Mindy Cohan, VMD

Mindy Cohan je zvěrolékařkou poblíž Filadelfie a absolventkou univerzity „Pennsylvania School of Veterinary Medicine“. Má záchranářského psa jménem Jem. Mindy ráda chodí s Jemem na tůry a poslouchá u toho podcasty o americké občanské válce a o Abrahamu Lincolnovi.

Související články

Související produkty